Ten, kto nie szanuje i nie ceni swej przeszłości,
nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani ma prawo do przyszłości.”
Józef Piłsudski

 

 

 

W dniu 07.11.2019 r. w Zakładzie Pielęgnacyjno – Opiekuńczym „Medszkol” w Bielawie odbyło się spotkanie pn. „Święto Niepodległości”. Uroczystość odbyła się w ramach realizacji projektu socjalnego pod nazwą „ Seniorzy są wśród nas”.
Inicjatorami przedsięwzięcia byli pracownicy socjalni Ośrodka Pomocy Społecznej w Bielawie Spotkanie zorganizowano w partnerstwie z ZPO „MEDSZKOL” w Bielawie oraz
Ekologiczną Szkołą Podstawową nr 7 w Bielawie.

Celem spotkania było rozwijanie i umacnianie wśród dzieci postawy patriotycznej poprzez zainteresowanie ich przeszłością naszego państwa oraz rozbudzanie szacunku do tradycji narodowych. 11 listopada obchodzimy 101 rocznicę odzyskania niepodległości naszej Ojczyzny, która po 123 latach niewoli ponownie zaistniała na mapie Europy.

Spotkanie stało się okazją do wspólnego świętowania wydarzeń z przeszłości, ale również istotnym argumentem do budowania wspólnej przyszłości. Należy pamiętać o pokoleniach Polaków, o ich poniesionym trudzie walki o wolność Ojczyzny, dzięki którym zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów.

Uroczystość okazała się wspaniałą żywą lekcją historii i patriotyzmu, a jednocześnie zapowiedzią oficjalnych miejskich Obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Wspólne odśpiewany hymn, piosenki patriotyczne, oraz recytowane wiersze wprowadziły uczestników w wyjątkową atmosferę. Występ dzieci bardzo się podobał o czym świadczyły łzy wzruszenia i brawa pensjonariuszy. Podziękowania kierujemy w stronę nauczycielek, które przygotowały występ dzieci – Pani Doroty Kornickiej i Pani Edyta Parkitna. Seniorzy opowiedzieli o trudzie walki o niepodległość Ojczyzny podejmowany przez całe pokolenia Polaków, którym zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej oraz możliwość pielęgnowania polskich tradycji.

W trakcie spotkania znalazł się również czas na słodki poczęstunek.

Uważamy, że spotkanie spełniło swoje zadanie i było okazją do wyrażenia wdzięczności naszym przodkom za to, że możemy dorastać w wolnym kraju.

 

OPS Bielawa